DESATERO onkologického pacienta v souvislosti s COVID-19

stamp-2

Současná situace okolo šíření nového viru SARS-CoV-2 se dotýká nás všech. Lidé podstupující aktivní onkologickou léčbu mohou být k této nemoci náchylnější z důvodu poklesu imunity vyvolaném samotným nádorem nebo léčbou (chemoterapie, radioterapie).Bohužel tato skupina obyvatel není v souvislosti s vládními opatřeními brána v potaz jako senioři či handicapovaní lidé. Jak co nejvíce zmírnit riziko nákazy, jak se nenechat vystresovat nebo jak postupovat v případě docházení na onkologii? Přinášíme pár tipů z pohledů pacientek i odborníků.

 

 

  1. Nepanikařte. Pročítat několikrát denně zprávy o koronaviru může být značně stresující, mnohdy zbytečně. Narůstající čísla nových případů nemusí vždy svědčit o zákeřnosti onemocnění, ale např. o větším počtu testovaných. Vyhraďte si čas daný na zprávy, třeba 5 minut ráno a 5 minut večer. Vybírejte relevantní zdroje informací (např. oficiální stránky Ministerstva zdravotnictví). I když je onemocnění COVID-19 vážnější než chřipka, více než 80 % nemocných má mírný průběh nemoci. Přestože nechceme chorobu COVID-19 zlehčovat, dle odborníků jsou na světě horší virová onemocnění, stejně tak více lidí umře na kardiovaskulární či onkologická onemocnění.
  2. Dodržujte hygienu. Onkologičtí pacienti jsou obvykle zvyklí mít si častěji ruce a být na sebe opatrnější než běžná populace. To je obrovská výhoda, protože tyto zvyky se teď velmi hodí. Ven choďte s rouškou či respirátorem (pamatujte, že respirátor chrání nositele, ale ne okolí, rouška chrání okolí, ale ne nositele). V některých ordinacích můžete dostat roušku, jestliže máte jen respirátor. Na madla a kliky sahejte v rukavicích, které po příchodu domů vyperete. Případně s sebou noste antibakteriální gel (v případě nouze lze použít i Alpu či jiný vysokoprocentní alkohol  – 65-70%). Po příchodu domů si důkladně umyjte ruce včetně zápěstí, ideálně po dobu 30 s. Vyhýbání se nastydlým lidem je oblíbený sport onkopacientů, který teď mohou zužitkovat.
  3. Máte-li plánovanou návštěvu onkologie, zkuste se telefonicky domluvit s ošetřujícím personálem na konkrétním časovém termínu, abyste v čekárně byli co nejkratší dobu. Dojíždíte-li na chemoterapie, máte nárok na odvoz sanitkou. Případně požádejte příbuzné o odvoz autem, MHD se snažte vyhnout. Některé onkologie mohou být dočasně přesunuté či jejich provoz může být omezen. Zkuste si návštěvu lékaře ověřit telefonicky předem, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení. Na mnoha odděleních je nyní zavedeno měření teploty a kontrola roušek. Můžete se také setkat s nemožností doprovodu, jak tomu bylo dříve. Doprovod je povolen v případě nutné asistence (např. pohybová omezení).
  4. V krajních případech nyní může dojít k přerušení paliativní léčby nebo prodloužení intervalů její aplikace, jestliže je onemocnění stabilizované. Může se prodloužit interval aplikace léčiv nebo může dojít k odložení kontrolních vyšetření u pacientů po aktivní onkologické léčbě. Současná rozhodnutí se onkologům nedělají snadno, ale lépe než my pacienti ví, co představuje větší riziko. Pokud uznají pacienta za nerizikového z pohledu nádorů, ale rizikového z pohledu nákazy novým koronavirem, je lepší odborníky poslechnout a vyšetření odložit. Máte-li strach, že lékaři mohou vaši léčbu kvůli koronaviru ohrozit, zkuste si o tom s nimi promluvit nebo se zeptejte na názor jiného onkologa. Na takovou konzultaci mají pacienti ze zákona nárok. Platí však, že onkologové nevystaví své pacienty zbytečnému riziku, ať už zapříčiněného nádorem či koronavirem, a vše dělají s nejlepším svědomím. Důležitá je zde důvěra pacienta v lékaře.
  5. Zaměřte se na stravu. Počasí venku je stále proměnlivé a chladné teploty organismus oslabují, díky studenému suchému vzduchu jsme navíc náchylnější k respiračním onemocněním. Dopřejte si dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, ořechů, ryb s důrazem na bílkoviny (které nejsou jen stavebním kamenem svalů, ale významně ovlivňují také imunitní systém). Vhodným doplňkem jsou probiotika, z minerálů a vitaminů pak zinek, selen a vitamin C. Skvělé je zařadit bylinkové čaje, např. šalvějový, jenž pomáhá s respiračními chorobami, nebo zázvorový. Po konzultaci s lékařem můžete zařadit i medicinální houby či zelené potraviny (mladé obiloviny, mořské řasy). Více o stravě najdete v odkaze níže.
  6. Zdravý pohyb vede ke klidné mysli a ta zase ke zdraví. Únava po chemoterapiích může být velká, jakmile však načerpáte trochu energie, zkuste doma jemnou hatha jógu. Pacienti žijící na vesnici či poblíž přírody mají tu výhodu, že mohou na procházku, aniž by přišli do kontaktu s větším množstvím lidí. Není nutné trhat časové a dálkové rekordy, ani chodit ven při 5°C. Hlavní je si to užít a na chvíli zapomenout nejen na rakovinu, ale také na koronaviry. Pobyt v přírodě je úžasné antidepresivum.
  7. Nastavte si režim v karanténě. Životní rytmus je velmi důležitý a taky velmi podceňovaný. Jakmile budete každý den chodit jindy spát, jindy vstávat, brzy si nejspíš vybudujete nespavost. Nepravidelná strava zase může k vést k problémům s váhou, žaludečními nevolnostmi, zácpě či průjmům. Dopady na psychiku, jestliže doma jen tak bloumáme a do ničeho se nám nechce, mohou být velké. Ať už jste doma kvůli karanténě nebo kvůli nemoci, snažte se vstávat vždy ve stejný čas, jíst ve stejnou dobu. Vyhraďte si čas na tvůrčí činnost, relaxaci, cvičení… Spadnout do režimu nicnedělání je snadné, ale vrátit se k běžnému životu je mnohem těžší. To onkologičtí pacienti moc dobře znají a návraty ke standardnímu režimu se mohou prodloužit i na dobu samotné léčby.
  8. Zklidněte mysl. Meditací, čtením, malováním, šitím, vyšíváním, zahradničením, čímkoli, co vás nevyčerpává a dělá vám dobře. Mnoho lidí si stěžuje, že na sebe nemá čas. Teď ho máme všichni dost. Užijte si hry s dětmi, pomozte jim s učivem. Věnujte se hodinu denně jen sobě, buďte se svými myšlenkami, před nimiž máme tendenci utíkat. Onkologické onemocnění je pro mnoho pacientů impulsem něco změnit. Karanténa může být příležitostí, jak si na tu změnu udělat čas.
  9. Buďte součástí společnosti. Neuzavírejte se před světem. Umíte šít a máte doma spoustu látek? Zasedněte k šicímu stroji a vyrobte roušky pro své blízké, ošetřující lékaře nebo všechny, kteří to potřebují. Chodíte-li do práce a můžete se jí i nadále věnovat, dělejte to. I když pracujete z domu, můžete si s kolegy zavolat o pracovních projektech. Stejně jako u výroby roušky vám to dá pocit, že jste pro tuto společnost přínosem a stojí za to bojovat o svůj život, stejně tak o život ostatních. Pocity seberealizace a sebeuvědomění jsou velmi důležité pro lidstvo od nepaměti.
  10. Nevzdávejte se naděje. Žádná tragédie nikdy netrvá věčně. Za každým mrakem jednou vysvitne slunce. Zde to nebude jiné. Věřme tomu a bude to tak.

 

Na závěr přinášíme několik užitečných odkazů.

Jak lépe zvládat strach z nákazy COVID-19 – psycholog PhDr. Ing. Martin Pospíchal (související webinář bude k dispozici zde)

Psychologické dvanáctero pro rodiče, jak s dětmi mluvit o COVID-19 – psycholog PhDr. Ing. Martin Pospíchal

Zdravá výživa, pohyb a relaxace v době koronaviru – Spolek Amelie

 

Všem přejeme mnoho zdraví a klidu.

 

Bellisky