Bellisky na 15. mezinárodní konferenci Europa Donna
Že si lidstvo nemůže dovolit léčit pouze jednu nemoc, tedy COVID-19, připomněla letošní 15. konference společnosti Europa Donna, která sdružuje pacientské organizace zabývající rakovinou prsu a její léčbou napříč Evropou. Právě kvůli koronavirové situaci se konference uskutečnila online a zástupkyně Bellis, projektu Aliance žen s rakovinou prsu, u toho nechyběla.
Odborníci z celé Evropy se podělili se zástupci pacientských organizací o nejnovější poznatky v oblasti léčby, výzkumu a pomoci pacientkám, např.:
- COVID-19 vs ostatní nemoci – nejnovější statistiky z USA ukazují, že v loňském roce byla nejčastější příčinou úmrtí kardiovaskulární onemocnění (699 tisíc), následovaná onkologickými diagnózami (599 tisíc) a až následně koronavirem (345 tisíc) (zdroj National Center for Health Statistics). Paradoxně mnohým lidem s rakovinou byla na úkor léčby covidových pacientů odložena léčba nebo screening. Celosvětová úmrtnost pacientů s koronavirem je od ledna 2020 do října 2021 3,4 %. Oproti tomu rakovině prsu podlehne 30 % pacientů a metastatická fáze nemoci si vyžádala ve stejném období více než 90 % úmrtí. Nejen z toho důvodu si lidstvo nemůže dovolit léčit pouze pacienty s koronavirem a na ostatní zanevřít.
- Psychologická podpora v období remise – ta je téměř po celé Evropě nedostatečná. Některým pacientkám je nabídnuta onkopsychologická pomoc během prvního roku aktivní léčby, ale v období remise je nedostačující. To je problém, na který Bellisky upozorňují pravidelně, mj. i v knize Nejsi na to sama. Jakmile pacientce dorostou vlasy a skončí ozařovaní, péče o ní v jejím okolí slábne. Přitom mnohé ženy se potýkají nejen s fyzickými následky léčby, ale především s pocity méněcennosti, vztahem k vlastnímu tělu, depresemi, úzkostmi. Těžký je také návrat do zaměstnání, jeho udržení, partnerské vztahy, plánování mateřství a další. V současné době probíhá program zaměřený na pacientky v remisi pouze ve Velké Británii.
- Komunikace s pacientkou ohledně možností léčby – s mnohými pacientkám nejsou probrány všechna pro a proti. A to ať už se jedná o neoadjuvantní či adjuvantní chemoterapii, přínosy a rizika fotonového či protonového ozařování nebo možnosti operace (lumpektomie, mastektomie). Problémem pak zůstává, že si pacientky tyto informace hledají jinde, mimo odborný segment.
- Dále pak shrnutí aktuálních možností zobrazovacích metod, genomového testování, biologické léčby aj.
Konference nás přesvědčila o tom, že všechny pacientky s karcinomem prsu se potýkají se stejnými problémy napříč celou Evropou. Děkujeme za možnost sdílet zkušenosti z České republiky.